Νοε 18

11ος Μαραθώνιος Ανάγνωσης για το Δημοτικό

s3.gy.digital_metaixmio_uploads_asset_data_20027_11os_Marathonios_anagnosis_Dhmotika_800x800Το σχολείο μας συμμετέχει για τέταρτη φορά στο μαραθώνιο ανάγνωσης που διοργανώνουν οι εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ. Είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα Φιλαναγνωσίας με τη μορφή διαγωνισμού και στόχο έχει την καλλιέργεια της φιλικής σχέσης των παιδιών με τη λογοτεχνία και την ανάγνωση και εντέλει την αγάπη τους για το βιβλίο, καθώς και τη γνωριμία τους με το έργο Ελλήνων και ξένων λογοτεχνών, πολλοί από τους οποίους έχουν τιμηθεί με σημαντικά βραβεία για τη συγγραφική τους δραστηριότητα.
Η φετινή αποστολή είναι η Φιλία
Φιλία είναι… τα πάντα! Είναι ένα συναίσθημα, μια κατάσταση, μια ιδέα, μια μυρωδιά, ένα χρώμα. Φίλος είναι αυτός με τον οποίο μοιραζόμαστε τη ζωή μας, τις καλές αλλά και τις κακές στιγμές μας. Είναι αυτός με τον οποίο χτίζουμε αναμνήσεις, αλλά και αυτός που, όταν βρίσκεται μακριά, παραμένει νοερά κοντά μας. Ο φίλος, ο ολοδικός μας φίλος, είναι εκείνος που μας κάνει να νιώθουμε όμορφα όταν είμαστε δίπλα του. Είναι αυτός που με έναν μαγικό τρόπο μάς ωθεί να βγάλουμε προς τα έξω τον καλύτερό μας εαυτό. Κάποιες φορές μπορεί να έχει κοινά εξωτερικά χαρακτηριστικά με εμάς ή και τον ίδιο χαρακτήρα, ενώ άλλες φορές ενδέχεται να είμαστε πολύ διαφορετικοί ο ένας από τον άλλο, επιβεβαιώνοντας έτσι τον χρυσό κανόνα σύμφωνα με τον οποίο τα ετερώνυμα έλκονται. Και δεν είναι λίγες οι φορές που φιλία αναπτύσσεται ανάμεσα στον άνθρωπο και τα ζώα.
Τα βιβλία που θα διαβαστούν είναι:
Η κατάρα της χαμένης Ατλαντίδας του Άρη Δημοκίδη (Ε τάξη)καθώς και Δρακάκια στο σχολείο του Ίνγκο Ζίγκνερ (Α τάξη)
Καλό μας διάβασμα!!!