Νοε 18

11ος Μαραθώνιος Ανάγνωσης για το Δημοτικό

s3.gy.digital_metaixmio_uploads_asset_data_20027_11os_Marathonios_anagnosis_Dhmotika_800x800Το σχολείο μας συμμετέχει για τέταρτη φορά στο μαραθώνιο ανάγνωσης που διοργανώνουν οι εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ. Είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα Φιλαναγνωσίας με τη μορφή διαγωνισμού και στόχο έχει την καλλιέργεια της φιλικής σχέσης των παιδιών με τη λογοτεχνία και την ανάγνωση και εντέλει την αγάπη τους για το βιβλίο, καθώς και τη γνωριμία τους με το έργο Ελλήνων και ξένων λογοτεχνών, πολλοί από τους οποίους έχουν τιμηθεί με σημαντικά βραβεία για τη συγγραφική τους δραστηριότητα.
Η φετινή αποστολή είναι η Φιλία
Φιλία είναι… τα πάντα! Είναι ένα συναίσθημα, μια κατάσταση, μια ιδέα, μια μυρωδιά, ένα χρώμα. Φίλος είναι αυτός με τον οποίο μοιραζόμαστε τη ζωή μας, τις καλές αλλά και τις κακές στιγμές μας. Είναι αυτός με τον οποίο χτίζουμε αναμνήσεις, αλλά και αυτός που, όταν βρίσκεται μακριά, παραμένει νοερά κοντά μας. Ο φίλος, ο ολοδικός μας φίλος, είναι εκείνος που μας κάνει να νιώθουμε όμορφα όταν είμαστε δίπλα του. Είναι αυτός που με έναν μαγικό τρόπο μάς ωθεί να βγάλουμε προς τα έξω τον καλύτερό μας εαυτό. Κάποιες φορές μπορεί να έχει κοινά εξωτερικά χαρακτηριστικά με εμάς ή και τον ίδιο χαρακτήρα, ενώ άλλες φορές ενδέχεται να είμαστε πολύ διαφορετικοί ο ένας από τον άλλο, επιβεβαιώνοντας έτσι τον χρυσό κανόνα σύμφωνα με τον οποίο τα ετερώνυμα έλκονται. Και δεν είναι λίγες οι φορές που φιλία αναπτύσσεται ανάμεσα στον άνθρωπο και τα ζώα.
Τα βιβλία που θα διαβαστούν είναι:
Η κατάρα της χαμένης Ατλαντίδας του Άρη Δημοκίδη (Ε τάξη)καθώς και Δρακάκια στο σχολείο του Ίνγκο Ζίγκνερ (Α τάξη)
Καλό μας διάβασμα!!!

Νοε 17

Διαγωνισμός ανακύκλωσης μπαταριών για το σχολικό έτος 2021-22

anakiklosi_mpatarion-150x150Στα πλαίσια της εκπαίδευσης αλλά και της ευαισθητοποίησης σχετικά με την ανακύκλωση

των μπαταριών, με στόχο τη δημιουργία κοινωνικής συνείδησης των παιδιών για ένα

καλύτερο και πιο υγιές περιβάλλον, το σχολείο μας συμμετέχει στον διαγωνισμό ανακύκλωσης μπαταριών.

Σκοπός του προγράμματος είναι να κεντρίσουμε το ενδιαφέρον των μαθητών και να τους

κινητοποιήσουμε, ώστε να κατανοήσουν την σημασία της χωριστής συλλογής και

ανακύκλωσης μπαταριών, ενισχύοντας με αυτό τον τρόπο την περιβαλλοντική συνείδηση της

σχολικής κοινότητας και την ευαισθητοποίησή της στην ανακύκλωση. Μέσα από ενέργειες

θα ενημερωθούν οι μαθητές για τη διαδικασία και τα οφέλη της ανακύκλωσης μπαταριών και

το όφελος που συνεπάγεται για το Περιβάλλον, την Δημόσια Υγεία, την Κλιματική Αλλαγή

καθώς και την συσχέτιση με την Κυκλική Οικονομία.
Επιπρόσθετα οφέλη των μαθητών/μαθητριών από την συμμετοχή του σχολείου τους στον

διαγωνισμό της ΑΦΗΣ:

Η κατανόηση και η δημιουργία κινήτρων στους μαθητές για τη συμβολή τους στην
προστασία του Περιβάλλοντος, της Δημόσιας Υγείας καθώς επίσης και της

Κλιματικής Αλλαγής μέσω της ανακύκλωσης και επαναχρησιμοποίησης.

Να συνδυάσουν τις τεχνικές ανακύκλωσης με την προστασία του περιβάλλοντος.
Να εφαρμόσουν τις αρχές της ανακύκλωσης στην καθημερινή ζωή για το γενικότερο
όφελος της κοινωνίας.

Να αντιληφθούν το πόσο καθοριστική για την ανακύκλωση είναι η συμμετοχή του
κάθε μέλους του σχολείου, της οικογένειας κλπ.

Η ποικιλόμορφη και ποικιλόχρωμη εμφάνιση των μπαταριών προκαλεί το
ενδιαφέρον των παιδιών και μέσω της ενεργό συμμετοχής τους στο πρόγραμμα

μπορούν να αποτελέσουν πηγή πίεσης τόσο για του τους γονείς όσο και για το

ευρύτερο οικογενειακό και φιλικό περιβάλλον.

Να αποτελέσουν τους εκπροσώπους του θετικού μηνύματος της ανακύκλωσης και να
ενθαρρυνθεί το αίσθημα του εθελοντισμού στους μαθητές/μαθήτριες.

Αξιολόγηση συμμετοχών:

Η αξιολόγηση των συμμετοχών στον διαγωνισμό αφορά ποσοτικά κριτήρια. Πιο

συγκεκριμένα και για λόγου δίκαιης αξιολόγησης των σχολείων, παρακάτω παραθέτουμε την

διαίρεση, βάσει του πληθυσμού των παιδιών ανά σχολείο ως εξής:

α) Κατηγορία: Σχολεία με 1-100 παιδιά,

β) Κατηγορία: Σχολεία με 101-200 παιδιά

γ) Κατηγορία: Σχολεία με 201-300 παιδιά

δ) Κατηγορία: Σχολεία με 301-500 παιδιά

ε) Κατηγορία: Σχολεία με 500+ παιδιά .

Έπαθλα: awards-191x300

ΜΕΓΑΛΟ ΕΠΑΘΛΟ: Κατασκευή ανακυκλωμένου rubber floor (max. 80 τ.μ. ανά νικητή) για

5 σχολεία (ένα από κάθε κατηγορία).

2ο ΕΠΑΘΛΟ: Αναδιαμόρφωση σχολικής αίθουσας (laptop, οθόνη τοίχου, προτζέκτορα,

μικρόφωνο & ηχεία).

ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟ ΕΠΑΘΛΟ (για τα νικητήρια σχολεία): σε κάθε κατηγορία σχολείου, όποιο

σχολείο βγαίνει 1ο, 2ο, 3ο, 4ο, 5ο

όλοι οι μαθητές του θα κερδίζουν από ένα μπλουζάκι

ενθάρρυνσης ανακύκλωσης.
heroes-1-300x238
ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!

Δεκ 19

χριστουγεννιάτικη βιβλιοθήκη

Στο διαμορφωμένο χριστουγεννιάτικο χώρο της βιβλιοθήκης και  φέτος διαβάσαμε παραμύθια και χριστουγεννιάτικες ιστορίες

Με τις μικρές τάξεις διαβάσαμε <<το ποντικάκι που ήθελε να αγγίξει ένα αστεράκι >>

και με τις μεγάλες διαβάσαμε<< τον ευτυχισμένο πρίγκηπα>>

Και οι δύο ιστορίες μας συγκίνησαν και μας έφεραν πιο κοντά στο πνεύμα των Χριστουγέννων. Στο τέλος της ανάγνωσης συμφωνήσαμε πως μπορούμε να γεμίσουμε τη καρδιά μας με καλοσύνη και αγάπη και να τη  μοιραστούμε με τους συνανθρώπους μας .

IMG_20161215_123416530 IMG_20161215_123145829

Δεκ 19

Ένα σπίτι από γλυκιά ζύμη

με αφορμή το μάθημα της γλώσσας<< ένα ζιζάνιο στη ζύμη >>